Simmaren i den röda tshirten
Av: PerAndré är en kille på 19 som går sista året på sin utbildning inom gymnasiesärskolan, vad han nu ska hitta på efter skolans slut vet han inte riktigt, har han tur kanske han bara kan gå hemma och ägna sig åt sina egna intressen och sysslor.
På tisdagkvällarna för några år sen var André med i en simgrupp där han trivdes bra, men är dock inte med längre men han har lust att gå dit och hälsa på, för säkerthets skull tar han på sig sina badbyxor under kläderna – och ett ombyte.
Simningen börjar 19.00 men André är på plats redan vid 18.40 vid simhallen där han möts av dom unga ledarna Jenny och Vera, han kliver in i simhallen med kläder och väska och allt och möts av ledarna.
Jenny: -Men hej André, kommer du hit ikväll?
André: -ja jag tänkte komma och hälsa på, se om det är någon aktivitet här.
Vera: -Jaha du kanske ska hoppa i och simma också förstås?
A: -Ja jag får se, ska fundera på saken.
André kliver ner för simhallstrappan och tar av sig jacka, skor och sockar och sätter sig vid bordet som används av simlärarna iklädd ett par jeans och en röd tshirt.
Vera går och sätter sig bredvid honom.
A: -Ska ni simma också eller?
J: -Jag har mina badkläder på mig redan ifall jag får lust med det.
V: -Du kanske ska hoppa i och simma lite en stund du också då?
A: -Ja jag funderar på det, det ser inbjudande ut att hoppa i.
J: -Ja, det är väl bara att hoppa i egentligen?
A: -Tycker du jag ska hoppa i som jag är?
V: -Nja, nackdelen är ju att dina kläder blir väldigt blöt då.
A: -Jo med det gör inget, det fixar sig.
J: -Jasså?
A: -Ja, eller vad tror du?
J: -Ja då gör du som du vill.
A: -Okej.
Säger André och går till stegen som leder ner i bassängen och känner på vattnet med fötterna och han ser att byxbenen blir lite blöt.
V: -Jag vet inte om det kommer några fler idag eller om det bara blir vi 3?
J: -Nej det kanske blir en lugn lektion eller vad tror du Anna?
Anna har klivit ner ett steg ytterliggare på stegen och kliver upp igen och går mot ledarna.
A: -Ja det kanske blir det, men ska vi köra ändå?
J: -Ja om du vill så, då kan vi simma lite också.
André tittar på Jenny och går tillbaka till trappen igen och kliver ner i vattnet tills vattnet täcker hela benen, sen sjunker hon ner i vattnet och skjuter ifrån och glider iväg.
V: -Hur känns det André med kläderna på?
A: -Det känns lite annorlunda att simma i jeans, hoppa i ni också.
Jenny står och tittar på och bestämmer sig för att gå till trampolinen iklädd baddräkt och en heltäckande träningsoverall över.
J: -Jag får väl hoppa i från trampolinen jag.
Säger Jenny som klättrar upp på trampolinen och hoppar i.
Vera står och tittar på och funderar på att hoppa i också, hon har ett heltäckande träningsställ hon också över sin baddräkt och går till stegen och kliver lugnt ner vattnet.

Skapa ny bok
Frågor & svar
Kontakt
Kul med fler killar som skriver. Fortsätt så.